امروزه ترموکوپل‌ها یکی از پرکاربردترین وسایل در صنایع مختلف به شمار می‌روند. درواقع ترموکوپل یک حسگر حرارتی است که انرژی حرارتی را به انرژی الکتریکی تبدیل کرده و از این طریق می‌تواند دمای محیط را تشخیص دهد. لذا با نصب صحیح ترموکوپل می‌توان از عملکرد صحیح سیستم سرمایشی یا گرمایشی اطمینان حاصل کرد و دمای محیط مورد نظر را به صورت دقیق اندازه‌گیری کرد. حال ممکن است برای افراد سوالی مبنی بر اینکه چگونه می‌توان ترموکوپل را به درستی نصب کرد پیش بیاید. در ادامه این مقاله با ما همراه باشید تا از نحوه صحیح نصب ترموکوپل و نکات مهمی که در فرایند نصب ترموکوپل باید رعایت کنید مطلع شوید.

مراحل آموزش کامل نصب ترموکوپل

اقدامات لازم قبل از آموزش کامل نصب ترموکوپل

نصب ترموکوپل کار بسیار مهمی است که نیاز به آموزش دقیق دارد؛ لذا در این قسمت مراحل مهمی را که قبل از نصب ترموکوپل باید انجام شود به اختصار توضیح خواهیم داد:

✔️  بررسی نیاز و انتخاب صحیح

مهم‌ترین مرحله، مشخص کردن نیاز و کاربرد دقیقی که برای آن قصد استفاده از ترموکوپل را داریم. برای مثال باید مشخص شود کاربرد ترموکوپل صنعتی است یا آزمایشگاهی یا کدام یک از کاربردهای خاص آن؟ همچنین باتوجه به دمای مورد نظر باید نوع مناسب ترموکوپل انتخاب شود.

✔️  آشنایی با محیط مورد نظر

دما، فشار و سایر شرایط محیطی، محیطی که قرار است در آن ترموکوپل نصب شود باید مورد بررسی قرار بگیرد زیرا ممکن است بر روی عملکرد ترموکوپل تاثیر بگذارد. پس باید مطمئن شوید که ترموکوپل مورد نظر با شرایط محیطی شما سازگاری دارد.

✔️  ابزار و تجهیزات مورد نیاز

برای نصب ترموکوپل، نیازمند ابزارها و تجهیزاتی هستید که پیش از شروع نصب باید آن‌ها را آماده کنید و در دسترس خود قرار دهید. ابزارهای مورد نیاز شما شامل کابل‌های اتصال، پراپ ترموکوپل، کلمپ‌ها یا اتصالات نصب، چسب‌ها و دریچه‌ها و… می‌شوند.

✔️  آماده‌سازی محیط مورد نظر

آماده‌سازی محیط مورد نظر، یکی دیگر از مراحل مهم، پیش از نصب ترموکوپل به شمار می‌رود. بدین منظور باید محیط به طور کامل تمیز شود و همچنین محل نصب نباید با عناصر محیطی دیگر مانند اجسام، لوله‌ها و دیوارها تداخل داشته باشد. مسیر کابل‌ها نیز برای اتصال به دستگاه باید به درستی مشخص شود.

✔️  دانش و اطلاعات فنی

پیش از اقدام برای نصب، مطمئن شوید که اطلاعات فنی موردنیاز، شامل دستورالعمل‌های تولیدکننده، راهنمای نصب و توصیه‌های ایمنی درباره نصب ترموکوپل را دارید.

✔️  مشورت با افراد باتجربه

در صورت نیاز برای اطمینان از نصب دقیق و عملکرد باکیفیت ترموکوپل می‌توانید از افراد متخصص و با تجربه در این زمینه مشورت بگیرید.

________________________🔶🔶🔶________________________

 داوود المنت،متخصص در زمینه فروش انواع ترموکوپل 

________________________🔶🔶🔶________________________

 

نکات مهم در فرآیند نصب ترموکوپل

مراحل آموزش کامل نصب ترموکوپل

اطلاع از مراحل نصب ترموکوپل به عنوان یکی از مهمترین دستگاه‌هایی که جهت اندازه‌گیری دمای محیط در صنایع مختلف به کار برده می‌شود، از اهمیت بالایی برخوردار است. بنابراین روند نصب دقیق این دستگاه را در ادامه بررسی خواهیم کرد.

◀ انتخاب ترموکوپل و بررسی نیازها

در ابتدا باید با توجه به محیط کاری مورد نظر خود و بررسی نیازها خاص و دمای محیط، ترموکوپل مناسب را انتخاب کنیم.

◀ آماده‌سازی محیط نصب

در این مرحله برای نصب دقیق و کارآمد ترموکوپل، محیط باید به درستی آماده‌سازی شود. که این مرحله شامل پاکسازی محیط از هرگونه آلودگی، چربی و یا حتی اجسام اضافه است.

◀ مشخص نمودن موقعیت نصب

در این مرحله نصب ترموکوپل باید جای مناسبی را جهت نصب آن تعیین نماییم؛ به طوری که مطمئن شویم بدون مشکل کار می‌کند و با اجسام دیگر در محیط تداخل ندارد.

◀ نصب ترموکوپل

در این مرحله با دقت و با استفاده از اتصالات یا کلمپ‌های نصب، شروع به نصب ترموکوپل در جای از پیش تعیین شده می‌کنیم.

◀ اتصال کابل‌ها

در این مرحله باید کابل‌های ترموکوپل را به دستگاه موردنظر متصل کنیم که این اتصال باید به طور دقیق و مطابق با ترموکوپل انجام شود.

◀ تنظیمات و کالیبره

پس از نصب لازم است دستگاه اندازه‌گیری دما را تنظیم کنیم. که شامل تنظیمات واحدهای اندازه‌گیری، نوع ترموکوپل، دقت اندازه‌گیری و… می‌شود.

◀ تست و اعتبارسنجی

در انتهای نصب باید ترموکوپل را با تست و اعتبارسنجی کنیم یعنی دما را با آن اندازه‌گیری کرده و نتیجه آن را با دماهای استاندارد مقایسه کنیم.

نصب ترموکوپل

نکات مهم در فرآیند نصب ترموکوپل

در این قسمت می‌خواهیم شما را با نکات مهمی که در هنگام نصب ترموکوپل باید رعایت کنید، آشنا کنیم.
❗ اولین نکته‌ای که لازم است شما رعایت کنید این است که محل اتصال ترموکوپل را به همان فرآیندی که قصد اندازه‌گیری دمای آن را دارید، برسانید زیرا یک حسگر ترموکوپل تنها دمایی که می‌تواند اندازه‌گیری کند، دمای خودش است.
❗ باید ترموکوپل را به درستی در عمق و مکانی قرار دهید که قصد اندازه‌گیری دقیق آن را دارید. اگر آن را در نقطه‌ی نادرستی قرار دهید نمی‌توانید دما را به درستی اندازه‌گیری کنید و همچنین از نصب ترموکوپل در مناطق stagnant محیطی که قصد اندازه‌گیری آن را دارید و دمای مشخصی ندارد باید خودداری کنید.
❗ از آنجایی که گرما همیشه از جهت گرم به جهت سرد جریان پیدا می‌کند؛ در نصب ترموکوپل غلاف‌ها، سیم‌های فلزی و محفظه‌ها گرما را به سمت درستی هدایت می‌کنند. پس نکته حائز اهمیت در این قسمت، قرارگیری سنسور به گونه‌ای است که به اندازه کافی در نقطه مورد نظر غوطه‌ور شود تا بتواند جلوی جریان گرما به بالا یا پایین سیم‌ها و محفظه‌ها را بگیرد. به این عمل (Steam loss) گفته می‌شود که تا حد زیادی به شرایط محیطی مورد نظر و فرآیند بستگی دارد. توصیه می‌شود سنسور دما را به اندازه کافی غوطه‌ور کنید؛ توصیه می‌شود به اندازه ده برابر عمق قطر غلاف محافظ غوطه‌ور شود به طوری که محل اتصال اندازه‌گیری کاملا در ناحیه دمایی مورد نظر قرار گرفته باشد.

❗ برخورد مستقیم شعله به غلاف محافظ، سبب کاهش طول عمر غلاف می‌شود و دقت خواندن دما را نیز تا حد زیادی پایین می‌آورد لذا از برخورد مستقیم شعله به آن باید اکیدا خودداری شود.
❗ برای پیشگیری از شکست غلاف محافظ سرامیکی، در هنگام نصب باید آن را کم کم گرم کنید و از قرار دادن سریع آن در محل داغ خودداری کنید.
❗ برای سنجش دماهای بالا، در صورت امکان، نصب ترموکوپل باید به صورت ایستاده (عمودی) باشد.
❗ هد سنسور یا محل اتصال سرد را باید در خنک‌ترین دمای محیط مورد نظر نگه دارید.
❗ برای جفت‌های گرمایی سطحی، بسیاری از ترموکوپل‌ها سوراخ‌های اتصالی برای اتصال دهنده‌ها یا سطوح چسبنده دارند.

تاریخ انتشار ۱۴۰۲/۰۷/۰۹

دیدگاهتان را بنویسید