ترموکوپل چیست؟

قبل از بررسی تعمیر ترموکوپل اجاق گاز باید اطلاعاتی راجع به آن داشته باشید. در سیستم انواع اجاق گازها معمولا یک قطعه‌ای استفاده می‌شود که وظیفه آن به جریان انداختن شرایط ایمنی و هشدار هنگام کار با اجاق گاز است. این قطعه را با نام ترموکوپل می‌شناسند، بنابراین می‌توان گفت از آن برای افزایش ایمنی در اجاق گاز‌های جدید استفاده می‌شود. همین مسئله بیان کننده اهمیت بالای تعمیر کردن این قطعه است. گفتنی است که ساختار این قطعه به صورتی است که به همراه یک بوبین در زمان خاموشی اجاق گاز به صورت اتوماتیک منجر به قطع شدن شیر گاز می‌شود.

این امر به اندازه قابل توجهی مانع بروز حوادثی همچون آتش سوزی در اثر نشت گاز در آشپزخانه‌ها می‌شود. به عبارت ساده‌تر زمانی که به دلایل مختلفی شعله گاز خاموش شود (در اثر سرریز شدن غذا، وزیدن باد، ریختن آب روی شعله) ترموکوپل موجب قطع شدن خودکار گاز می‌شود و از آتش سوزی جلوگیری می‌کند. در ساختار این قطعه دو میله دیده می‌شود که جنس و متریال آن‌ها یکی نیست؛ اما در یک قسمت به هم جوش داده شده‌اند. یک سر آن به شعله گاز و سر دیگر به قسمتی که ورودی جریان گاز است متصل می‌شود.    

آموزش تعمیر ترموکوپل

روش‌های تعمیر ترموکوپل اجاق گاز

لازم به ذکر است که برای این که بتوان ترموکوپل اجاق گاز را تعمیر کرد می‌توان دو کار را انجام داد. و یا این که اقدام به تعویض ترموکوپل کنید و این که به صورت کلی آن را حذف کنید. هر کدام  از این کارها نیاز به انجام فرآیند منحصر به خود است که در ادامه آن‌ها را بیان می‌کنیم.

1) نحوه تعویض ترموکوپل اجاق گاز

برای این که متوجه شوید ترموکوپل گاز نیاز به تعویض دارد یا خیر بایستی که دو روش زیر را امتحان کنید. در ابتدا بایستی که جریان گاز را به صورت کامل قطع کنید و پس از آن سر گاز را باز کنید. حال قطعه ترموکوپل را پیدا کنید و ظاهر آن را بررسی کنید تا متوجه سالم یا خراب بودن آن شوید. در صورت سوخته شدن محل اتصال دو میله غیر همجنس، یا جدایی آن‌ها از هم ترموکوپل را بایستی تعویض کنید. در بخش انتهایی میله یک بوبین دیده می‌شود که در آن دو میله داخلی و خارجی دیده می‌شود. این دو میله را توسط یک واشر به هم وصل کرده‌اند که در صورت خراب شدن آن واشر هم مشکلاتی در عملکرد ترموکوپل دیده می‌شود. در بخشی که نزدیک به شعله است ممکن است که ترموکوپل در معرض حرارت باشد و سپس بسوزد. البته ناگفته نماند که ممکن است  کج یا شکسته هم بشود اما بیشترین دلیل آسیب آن به خاطر حرارت خواهد بود. در نهایت باید بدانید که برای بررسی کردن سلامت این قطعه لازم است که به سلامت بوبین پی ببرید چرا که مکمل هم هستند. این دو قطعه با هم ایمنی اجاق گاز را فراهم می‌کند و اگر یکی از آن‌ها خراب باشد عملکرد قطعه دیگر هم تحت تاثیر آن قرار می‌گیرد.

2) حذف ترموکوپل اجاق گاز

با  توجه به این که یکی از اجزای هر اجاق گاز ترموکوپل است و وجود آن از خطرات زیادی جلوگیری می‌کند برای مثال از آتش سوزی و یا انفجار جلوگیری می‌کند. به همین دلیل نمی‌توان به صورت کامل این قطعه را  کنار گذاشت بنابراین لازم است که آن را تعمیر و یا تعویض کرد. در صورتی که به هیچ عنوان نمی‌توان این قطعه را تعمیر کرد یا تعمیر آن مشکل است می‌توانید که را به راحتی تعویض کنید. برای تعمیر کردن این قطعه می‌توانید به روش زیر عمل کنید. برای تعمیر این قطعه بایستی اول شیر روی سیلندر گاز را ببندید و بهتر است بدانید که نوک این قطعه در نزدیک به صفحه داغ و یا آتش گاز است. نوک این قطعه باید از هر گونه رسوب کربنی، آسیب یا ذخایر معدنی عاری باشد. در صورت درجه بندی شدن این قطعه برای تمیز کردن آن از سنباده کمک بگیرید. این قطعه نباید که رسوب داشته باشد لذا به هر اندازه‌ای که رسوب آن بیشتر باشد گرمای کمتری به آن می‌رسد و در نهایت نیروی محرکه تولید شده توسط آن هم کمتر خواهد بود. در این حالت احتمال دارد که نیروی محرکه تولید شده توسط ترموکوپل به اندازه کافی نباشد که بتوان با استفاده از آن شیر سلونوئید را باز کنید.

روش تست و تشخیص خرابی ترموکوپل اجاق گاز

اولین قدیمی که نشان دهنده سلامت ترموکوپل است شکل ظاهری این قطعه است که شما را به راحتی متوجه خرابی بودن و یا سلامت ترموکوپل می‌کند. در صورتی که محل اتصال دو میله فلزی سوخته باشد یا از هم جدا شده باشد و یا هر آسیب دیگری که با چشم قابل مشاهده است، نشان دهنده سوختگی ترموکوپل است. در صورت مشاهده این مشکل‌ها لازم است که ترموکوپل تعمیر و یا تعویض شود. حال در قدم‌ بعدی قطعه را تست کنید ببینید که کار می‌کند یا خیر. البته می‌توانید که گاز را هم روشن کنید و با استفاده از بادبزن شعله را خاموش کنید. در واقع عملکرد درست ترموکوپل یا قطع کردن جریان گاز مشخص می‌شود. در صورتی که قطعه توانست جریان گاز را قطع کند سالم است و در غیر این صورت دچار آسیب شده است و بایستی آن را تعویض و یا  تعمیر کرد. گاهی اوقات این قطعه باعث می‌شود که جریان گاز به صورت مدام قطع شود؛ در این صورت  باید سر آن را بیشتر به شعله آتش نزدیک کنید. در حالت کلی به سه روش می‌توانید که به عملکرد صحیح این قطعه پی ببرید:

تعمیر ترموکوپل اجاق گاز

برای اطلاعات بیشتر و مشاوره رایگان میتوانید با شماره 02133114902 تماس حاصل فرمایید.

نحوه تعویض ترموکوپل اجاق گاز و فر

اگر تعمیر ترموکوپل اجاق گاز راحت و یا امکان پذیر نبود می‌توانید که آن را به راحتی تعویض کنید. در واقع برای تعویض ترموکوپل فر و یا اجاق گاز لازم است که مراحل زیر را طی کنید:

سخن پایانی

در این مطلب در رابطه با ترموکوپل، تعمیر ترموکوپل اجاق گاز، یا نحوه تعویض ترموکوپل فر به صورت تخصصی صحبت کردیم، امیدوارم که به اطلاعات کافی رسیده باشید. گفتنی است که فروشگاه اینترنتی داوود المنت یک نمایندگی معتبر فروش انواع ترموکوپل است که می‌توانید ترموکوپل‌های مختلف مخصوصا ترموکوپل سیمی را در آن مشاهده کنید. تمام محصولاتی که در این فروشگاه اینترنتی به فروش می‌رسد کیفیت بسیار بالایی دارند بنابراین با اطمینان خاطر برای خرید به این فروشگاه مراجعه کنید. با خرید از آن‌ها می‌توانید که در زمان و هزینه‌های خود صرفه جویی کنید و نظرات و پیشنهادات خود را برای ما کامنت کنید.

به روزرسانی در 16 اردیبهشت 1401

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.