المنت‌ نواری از یک عنصر گرمایش، یا غلاف و میله نصب ساخته می‌شوند. این المنت وظیفه تبدیل انرژی الکتریکی به گرمایی را بر عهده دارد. گاهی از المنت‌های نواری به عنوان المنت تابشی استفاده می‌شود که در این صورت ممکن است دارای پرههایی جهت به حداکثر رساندن بازدهی و انتقال حرارت به سمت بالا باشد. آن‌ها اغلب بر روی اجسام یا یک سطح جامد مانند دیوار پیچ می‌شوند یا می‌چسبند تا بتوانند در مناطق بزرگ به راحتی گرما را به قسمت‌های مختلف منتقل کنند. انواع مختلفی از المنت‌های نواری وجود دارد که به صورت زیر دسته بندی می‌شود:

اجزای المنت نواری

خرید انواع ترموستات و ترموکوپل با بهترین کیفیت بازار در داوود المنت

نوارهای حرارتی

هیترهای نواری با عایق سرامیکی تسمه‌​های حرارتی سری HCS از جنس استنلس استیل گرمای تمیز و قابل اعتماد را با دمای مجرای تا 649 درجه سانتی گراد (1200 درجه فارنهایت) و چگالی توان تا 40 وات در هر اینچ مربع ارائه می‌​دهند. دارای غلاف فولادی ضد زنگ بدون درز هستند. در ابعاد و اندازه‌​های مختلف تهیه و تولید می​‌شود.

المنت​‌های نواری پره دار

یک سیم مقاومت لوله ای نیکل کروم با کیفیت بالا به طور یکنواخت در کل عرض و طول عنصر باند پره دار توزیع می​‌شود، سپس در یک ماده نسوز با کیفیت بالا تعبیه می​‌شود که سیم را عایق می​‌کند و گرما را به سرعت منتقل می​‌کند. سپس دیرگداز به شدت با حداکثر چگالی تحت فشارهای هیدرولیکی بالا فشرده می​‌شود تا انتقال حرارت از سیم پیچ به غلاف بهبود یابد. المان​‌ها در دمای بالا پخته می​‌شوند تا نیمه منجمد شوند و دیرگداز را آماده کنند. جنس غلاف یا آهن مقاوم در برابر خوردگی یا فولاد کروم است. باله​های فولادی آلومینیومی​برای افزایش این انتقال به هوا ارائه شده است. عناصر به صورت جداگانه قابل تعویض هستند.

المنت نواری Incoloy

سری NS در واقع المنت نواری گرمایشی را برای دماهای بالا ارائه می​دهد. طراحی، مواد و ساخت المنت گرمایشی، طول عمر بیشتری را برای​ تراکم‌​های توان مشخص می​‌دهد. غلاف Incoloy حاوی یک سیم مقاومت نیکل کروم است؛ که در یک ماده نسوز متراکم تعبیه شده است، که به دلیل ارزش عایق دی الکتریک و هدایت حرارتی خوب به عنوان غلاف انتخاب شده است. کاهش سطح مقطع اغلب مزیتی است که این المنت دارا می​باشد.

المنت نواری دایره ای

المنت نواری حلقه ای به راحتی نصب می​‌شود.  شکل دایره ای تخت آنها برای گرم کردن کف مخازن، نقاط ذوب سرب، قالب​‌ها، سینی​‌ها، صفحات داغ، انکوباتورها و بسیاری از کاربردهای دیگر گزینه ای مناسب است.

کاربرد المنت نواری چیست؟

این المنت‌ها عمدتاً در داخل خانه، اغلب برای گرم کردن کابینت، اجاق‌های پخت و اجاق‌هایی که برای آب‌گیری خلاء استفاده می‌شوند، استفاده می‌شوند. آن‌ها همچنین ممکن است برای محافظت در برابر رطوبت مورد استفاده قرار گیرند و در زمستان برای خشک کردن تجهیزات استفاده شوند. این نوع المنت میتواند برای تجهیزات آزمایشگاهی و حتی بسته بندی مواد غذایی بسیار مفید باشد. المنت‌های نواری در بسیاری از صنایع و عملیات‌های مختلف مورد استفاده قرار می‌گیرند. نصب آن‌ها ساده و کم هزینه است و همچنین برای هر بودجه ای سودآور است. این المنت‌ها به عنوان یک راه حل کاربردی و مقرون به صرفه در نظر گرفته می‌شوند.

📝نتیجه گیری

در این مقاله سعی شد تا همه جنبه‌های المنت نواری که شامل نوار‌های حرارتی، المنت‌های نواری پرده دار، المنت نواری Incoloy و المنت نواری دایره ای بررسی شود؛ امیدواریم مفید واقع شده باشد.

✏️پیشنهادات و نظرات خود را درباره این مقاله برایمان کامنت کنید… .

دیدگاهتان را بنویسید