مقالات

انواع کنترل کننده دما

انواع کنترل کننده دما

به طور کلی 3 نوع ترموستات و نیز ترمومتر( کنترل کننده‌ی دما ) موجود است:
• کنترل کننده‌ی 0 و 1 ( روشن و خاموش )
• کنترل کننده‌ی های نسبی
• کنترل کننده‌ی های (PID)
با توجه به موضوع پیچیدگی سیستم استفاده شده و نیز نوع کاربرد، مصرف کننده می‌ تواند یکی از انواع کنترل کننده دما را انتخاب نموده و سیستم مورد استفاده را کنترل نماید.
کنترل کننده‌ی دما 0 و 1
ترمومتر و نیز ترموستات های 0 و 1، ساده‌ ترین نوع از دستگاه های کنترل کننده دما می باشند.خروجی این نوع ابزار، 2 حالت بیشتر نخواهد داشت، خاموش و یا روشن، که در بین این دو حالت،چیزدیگری تعریف نمی ‌شود.


این نوع ترمومتر و نیز ترموستات، خروجی را تنها هنگامی تغییر می ‌دهند که دمای اندازه گیری شده، از دمای تنظیم شده برای دستگاه (ست پوینت)، عبور بکند.
مثلا، به منظور کنترل نمودن هیتر،خروجی ترمومتر و نیز ترموستات،هنگامی که دما بیش از نقطه تنظیمی(ست پوینت) می باشد، برابر با 0 (خاموش می گردد) و هنگامی که کم تر از ست پوینت می باشد، برابر با 1 ( روشن می گردد )، می شود.


کنترل کننده‌ی دما نسبی
این نوع ترموستات و نیز ترمومترها ( کنترل کننده‌ی دما )، به این منظور طراحی گشته اند که سیکل روشن و خاموش کردن را حدف نمایند. این دستگاه‌ها به طور نسبی، توان هیتر را هنگامی که به دمای تنظیم شده رسید، کم می کنند و بدین طریق، دما را در محدوده‌ی مورد نظر، حفظ می ‌کنند.
کنترل کننده‌ی دما (PID)
این ترموستات و نیز ترمومترها به منظور سیستم های پیشرفته، استفاده می ‌شوند، به طوری‌که می ‌توان به وسیله ان، هم‌زمان که به طور نسبی، سیستم را مثل کنترل کننده‌ی نسبی، تنظیم می کند، دو المان تنظیم کننده‌ی دیگر در اختیار قرار داده تا به طور اتوماتیک، تغییرات سیستم را جبران نماید.

ترمومتر
فروشگاه ترموهیتر اوود عرضه کننده انواع ترمومتر برای مشاهده کلیلک کنید.

تفاوت ترمومتر و ترموستات

در ابتدا تعریفی از هردو انان ارائه می دهیم و در ادامه به کارکرد و تفاوت انان خواهیم پرداخت.
ترموستات و نیز ترمومتر ابزاری بوده که توسط انان می ‌توان دمای بین 2 نقطه را، اندازه گیری نمود. بدین شکل که نقطه‌ی مبدا، همان دمای 0 درجه است و نقطه دوم، جایی خواهد بود که ترموکوپل، انجا را می ‌سنجد.


ترموستات و ترمومتر، ورودی ای را که از طریق ترموکوپل و یا همینطور سنسور حرارتی، می بایست دریافت کنند را، دریافت نموده و خروجی را، به کنترل کننده‌ای که ممکن است المنت، هیتر و یا نیز فن باشد، ارسال می کنند.
به منظور بالا بردن دقت در کنترل کردن سیستم، غیر از ان‌که خطا انسانی و یا همینطور اوپراتور وجود داشته باشد، ترموستات و نیز ترمومتر به سیستم کنترلی مجهز بوده و از سنسور دمایی که می‌تواند RTD، ترموکوپل و یا … باشد، دما را دریافت نموده و با مقایسه نمودن ان، با دمایی که برایش تعریف گشته، می ‌تواند فرمان های متفاوتی به سیستم ارسال کند.


ترموستات ابزاری است که از ان استفاده می گردد تا به وسیله ان برای سیستم، ست پوینت ( نقطه ‌ای که دما را برای سیستم تعیین می کند) تنظیم کرد، تا بعد از انکه سیستم از ان عبور نمود، خروجی تغییر یافته و واکنشی را نسبت به تغییر، نشان بدهد.
ترموموتر هم وسیله‌ای است که به وسیله ان، دمای فعلی نقطه‌ی مورد نظر، نشان داده شده و هیچ تغییری در سیستم، ایجاد نمی ‌نماید. ترمومتر، تنها وظیفه‌ی نشان دادن دما را داشته و کار دیگری را انجام نمی ‌دهد.


از طرف دیگر، به‌دلیل انکه این دو وسیله، عموما با یکدیگر استفاده می‌ شوند، تولید کننده‌های این وسایل، انان را با هم، ادغام می‌ نمایند تا در قالب یک محصول، ارائه شوند و هزینه‌های مشتری و نیز پیچیدگی‌های سیستم را، کاهش بدهند.

ترموستات
فروشگاه ترموهیتر داوود عرضه کننده انواع ترموستات، برای مشاهده کلیک کنید .

سایزهای موجود ترمومتر و ترموستات

به دلیل این‌که کنترل کننده ی دما، عموما داخل پنل تعبیه می ‌شود، پنل ها می بایست به شکلی برش داده بشوند تا با ابعاد این ابزار، هم ‌خوانی داشته و تا هنگامی که اقدام به تعویض نمودن یا اضافه باشد، اشکالی ایجاد نگردد. هم‌چنین ترموستات ها و نیز ترمومتر ها، در ابعاد استاندارد که ان را (DIN) می گویند، تولید گشته که مشتریان با توجه داشتن به نیاز سیستم مورد استفاده، می‌ توانند سایز مورد نظر خودشان را انتخاب کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *