علت قرمز شدن المنت سشوار: در بسیاری از موارد سشوار سشواری که استفاده می‌شود، کاملاً سالم و بدون عیب به نظر می‌رسد؛ اما در عین حال المنتی که در آن وجود دارد به رنگ قرمز است، در این صورت لازم است که عیب‌یابی و تعمیر آن کاملاً تخصصی انجام شود؛ چرا که قطعه اساسی از دستگاه صدمه دیده است. توجه کنید زمانی که المنت سشوار قرمز شود، یعنی این که سشوار نیم سوز شده است که برای عیب‌یابی آن بایستی دقت و حساسیت بالایی را صرف کنید. 

توجه کنید زمانی که سشوار را روشن می‎کنید همان کارایی قبلی را دارد یا خیر؟ البته که برای یافتن علت نیازی نیست که تمام قطعات دستگاه مورد بررسی قرار بگیرند. در حقیقت اگر که موتور سشوار نیم سوز شود، کارایی سابق را ندارد؛ گفتنی است که قرمز شدن المنت سشوار، یک مشکلی است که به موتور سشوار بر می‌گردد و نشان دهنده خرابی آن خواهد بود. زمانی که علت قرمز شدن المنت شناسایی شود، تعمیر آن به سهولت انجام می‌شود. در بسیاری از موارد که قرمزی المنت را مشاهده می‌کنید به معنای خرابی المنت نیست و قطعاً در عملکرد سشوار مشکل‌هایی وجود دارد. در صورتی که موتور نیم سوز شود، باد تولید شده به وسیله سشوار گرم خواهد بود و به همین علت میزان مقاومت مدارها کم می‌شود و در این هنگام جریان بسیار زیادی توسط دستگاه تولید می‌شود؛ در نهایت یک المنتی قرمز در سشوار مشاهده می‌شود.

با کیفیت ترین المنت هایی که حتما باید آن‌ها را امتحان کنید: المنت کویل هیتر

انواع المنت صنعتی را راحتی و در کمترین زمان خریداری کنید و در محل دریافت کنید؛ روی دکمه کلیک کنید.

علت قرمز شدن المنت سشوار

نقش المنت سشوار و خرابی آن

قطعه‌ای در سشوار که وظیفه دارد باد گرمی را ایجاد کند، المنت نام دارد. المنتی که در سشوارها وجود دارد، معمولاً متریال آن از نیکل و یا آلومینیوم است. در دستگاه‌های زیادی المنت را مشاهده می‌کنید که نوع کاربرد آن‎ها یکی نیست. اگر المنت سشوار قرمز می‌شود، بایستی به صورت کامل این قطعه را بررسی کنند. توجه کنید در هر سشواری از المنت‌های مختلفی استفاده می‌‎شود که معمولاً گرمای زیادی تولید می‌کنند و همین مسئله موجب می‌شود که آسیب پذیری بالایی داشته باشند. در سشوارهایی که چهار المنت وجود دارد، تنظیم کردن دور موتور از طریق بخش انتهایی المنت انجام می‌شود.
توجه کنید رایج‌ترین مشکلی که در المنت‌ها دیده می‌شود، قرمز شدن آن است که برای رفع آن در وهله اول بایستی علت شناسایی شود. در بسیاری از موارد این قرمز شدن المنت به دلیل روشن بودن طولانی مدت سشوار است که فشار بسیار زیادی به موتور آن وارد می‌کند. این فشار زیاد منجبر قرمزی المنت و تولید گرمای زیاد شود. اساساً قرمز شدن المنت گاهی اوقات طبیعی است و با خاموش کردن آن برای استراحت این مشکل رفع می‌شود؛ اما قرمز شدن غیر طبیعی آن بایستی قطعات توسط متخصص بررسی شوند.

مهم‎ترین علت قرمز شدن سشوار

المنت به صورت مستقیم با موتور دستگاه در ارتباط است که می‌توان گفت دلیل اصلی این قرمزی، نیم سوز شدن موتور دستگاه است؛ اما در بسیاری از موارد بنا به تشخیص متخصص علت قرمزی مربوط به موتور نخواهد بود که در این صورت بایستی که المنت موجود تعویض شود.
هنگامی که از المنت جریان الکتریکی عبور می‌کند، قطعاً گرمای زیادی تولید می‌شود که موجب داغ شدن المنت می‌شود؛ به همین دلیل باید که برای عیب‌یابی و تعمیر کردن سشوار، جریان الکتریکی که از سشوار عبور می‌کند، کاملاً مورد بررسی قرار بگیرد.
زمانی که علت قرمز شدن المنت سشوار شناسایی شد، می‌توان قطعه مورد نظر را تعمیر و تعویض کرد، اما در بسیاری از موارد جریان الکتریکی ربطی به قرمزی المنت ندارد که در این صورت موتور نیم سوز نشده است؛ در نهایت لازم است که المنت تعویض شود که این تعویض حتماً باید توسط متخصص و یا تعمیرکار حرفه‌ای انجام شود؛ چراکه قطعه بسیار حساسی است که در هنگام تعمیر آن نباید دچار آسیب شود.

روش تست المنت سشوار

المنتی که در سشوارها وجود دارد، یک سیم پیوسته است که از مقاومت بالایی هم برخوردار است. معمولاً این سیم پیوسته را دور یک قاب غیر رسانا می‌پیچانند و در نهایت در خروجی دستگاه آن را نصب می‌کنند. زمانی که جریان الکتریکی به این المنت داده می‌شود، باد سشوار گرم می‌شود. در صورت مشاهده عیب و یا مشکلی می‌توانید که تست المنت سشوار را انجام دهید که این تست را می‌توانید به صورت زیر انجام دهید:
🔶 مرحله اول: در این مرحله از تست بایستی که محفظه سشوار و یا همان محافظ المنت را بردارید.
🔶 مرحله دوم: در این مرحله لازم است که دو سیم منتهی شده به عنصر را پیدا کنید. در واقع باید سیم پیچ‎ها و سیم‌های عنصر را از لحاظ ترک خوردگی و یا شکستگی مورد بررسی قرار دهید.
🔶 مرحله سوم: می‌توانید از یک یا چند تستر پیوستگی را برای تداوم آن استفاده کنید. مداری که ما بین دو سیم ال اس دی وجود دارد بایستی که بسته شود که در غیر این صورت باید کلید قطع حرارتی را بررسی نمایید.
🔶 مرحله چهارم: در صورتی که قزع کننده حرارتی به درستی کار کرد، باید که المنت را تعویض کنید.

تعمیر المنت سشوار

باتوجه به آن چه که گفته شد به این نتیجه می‌رسیم که برای رفع مشکل یعنی قرمزی المنت باید در ابتدا علت قرمز شدن المنت را تشخیص و شناسایی کرد که برای انجام این کار باید سشوار را روشن کنید و پس از آن باد سشوار را مورد بررسی قرار دهید؛ در صورتی که باد کم و سرد بود یعنی موتور نیم سوز شده است که در این صورت قطعات دستگاه را باز می‌کنند.
برای انجام این کار ابتدا بدنه سشوار را باز می‌کنند که پس از آن پوشش المنت را بردارید. همه سیم‌های ورودی به المنت دستگاه را بررسی کنید و پس از بررسی‎، مطمئن شوید که علت قرمزی المنت به کدام بخش مربوط است؛ در صورت عدم وجود مشکل، بایستی که المنت تعویض شود. زمانی که دستگاه را باز می‌کنید، باید تمام سیم‎‌های موجود متصل باشند؛ در غیر این صورت باید مشکل حرارتی در سشوار را مورد بررسی قرار دهید. اگر مشکل حرارتی هم در سشوار وجود نداشته باشد، حتماً باید به تعویض المنت سشوار بپردازید؛ در نهایت باید اشاره کنیم که المنت موجود در سشوار قطعه‌ه‎ای بسیار کوچک است که به دلایل زیادی ممکن است دچار آسیب شود؛ به همین دلیل پیدا کردن علت قرمزی آن امری بسیار مهم خواهد بود و تعمیر و تعویض المنت باید به صورت اصولی و بر حسب استاندارد انجام شود. در بسیاری از موارد علت قرمز شدن المنت به روشن بودن بیش از حد دستگاه بر می‌‎گردد که در این صورت باید دستگاه را خاموش کنید.

📝نتیجه گیری

🔴 علت قرمز شدن المنت سشوار نیاز به بررسی دقیق دارد؛ گفتنی است که اگر خودتان شناخت کافی راجع به آن ندارید، به هیچ عنوان به آن دست نزنید. المنت یک قطعه حساس است؛ بنابراین برای این که آسیب بیشتری به آن نرسد، فرآیند تعمیر و تعویض آن را به متخصص و یا تعمیرکار حرفه‌‎ای بسپارید.            

 ✏️پیشنهادات و نظرات خود را درباره این مقاله، برایمان کامنت کنید… .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *